16 Eyl 2011

Gele gele nereye geldim isimli saça sapan gezi yazımıza hoş geldiniz sayın seyirciler. Buyrun çöl sıcağında Kuveyt gezi notları;

Hava sıcak öyle böyle değil, sakın bana ''aman da orada nem yok bık bık''larla gelmeyiniz, yahu 47 derece diyorum bu serin mevsimi diyorum, yazın 50 dereceden aşağı düşmeyen bu güzide ülke-şehirde sokakta dikildikçe böyle fırında tavuk gibi çıtır çıtır pişmen an meselesi. Yıllar önce Rusya'da yaşadığım dönemde de '' ah şekerim kuru soğuk orası nem yok nem'' gibi anti bilimsel, hüsnü kuruntularla gelmiştiniz. Sormak isterim - 24 derecede veya 50 derecede bahsettiğiniz nem tam olarak nedir? + 5 İstanbul ve - 1 Ankara'yı karşılaştırırken kullanacağınız selsiuslarla fahrenaytlarımı bozmayın benim:)

Ben zaten kader mi bilinmez bir rotada gezinen/gezinmek zorunda olan bir insan oldum hep. Barselona, Roma görmemiş ama Sibirya, Irak, Kuveyt, Kazakistan , Azebaycan , Özbekistan görmüş bir kişiyim. ''amanın hava da ne soğuk ''diyorum bi bakmışsın Moskova'ya yerleşmişim bir hafta sonra. ''pöffff pıktım bu sıcak havalardan'' der demez 3 gün sonra ani bir Kuveyt seyahati çıkıyor 3 hafta . Allahım beni mi sınıyosun?

Hadi dedim Arap ellerine geldim bari Umre'ye gideyim. Suudi Arabistan'a alınmadım.
Eğer 45 yaşından genç isen yaninda kocan, baban, abin veya oglun olmadan gidemiyosun ( bu arada babanla bile gelebilmek için evli isen kocandan noter tasdikli izin belgesi vermen gerekli) Bekarsan da yanında aileden erkek olmadan gidemiyorsun. Kadınların yolda tek başına ( koca, abi, kardeş ) olmadan yürümelerinin yasak olduğu, erkeklerin sakız çiğnemelerinin kadınları tahrik ettiği gerekçesiyle yasaklandığı, 75 yaşında kadın tecavüze uğradığı için 100 kırbaçla cezalandırıldığı, kadınların tek başlarınayken ekranda erkek spiker vs varsa diye tv izlemelerinin yasak olduğu bir ülke Suudi Arabistan.

Kuveyt bu kriterle esasla çok rahat bir şehir. ılımlı müslümandan 3 tık yukarıda diyebiliriz. Din temelli bir hayat var ancak şeriatın zalim kılıcını boynunuzda hissetmiyorsunuz sürekli. Alkol, kumar yok, domuz eti, zina yasak. Erkekler geleneksel kıyafetlerle geziyor, kadınlar da kapalı ancak sosyal hayatın içindeler. Not: Arka sokaklardaki pazarlar dahil pek çok yerine gayet sezi imajıyla gezdim, Araplar tarafından tek bir rahatsız edici bakış, tacizle karşılaşmadım. Son derece misafirperver, terbiyeli ve tevazu sahibi olduklarına şahit olduğumuz gibi, 48 derece sıcakta 3 hafta Cumaya gidip binlerce her sosyo-ekonomik düzeyden Arapla namaz kılan ekibimin net gözlemi: bir kişi yok ter kokan! Binlerce kişilik pazar yerlerinde de aynı şeyi gözlemledim. Şehir valla bildiğin buhur, gül suyu ve misk kokuyor. nasıl oluyor da oluyor anlayamadık!


Haftalarca buradayım aksiyon olsun sinemaya gideyim dedim amanın! 110 dakikalık film kesile kesile parodiye dönmüş 60 dakikada bitiverdi. Conan'i da kesmisler haşa conanı kim kesebilir tabi kiside ama filmini oldukça doğramışlar. Ya kizi bi öptürtmediler yiğidime. Ne var az baksaydik pehhhhh ben niye gittim o filme bana ne ucan kafalardan ben Jason Momoacigimi gormeye diye gittiydim gerci siddet sahnelerini de kesmisler anlamiyosun boyle mesela bi intikam hikayesi var cocugun annesini yakmislar sen filmin basinda sadece bir kibrit ve kadin gordugunden sonrasında olayı anlayamayıp cocugu agresiflikle sucluyosun ne kudurdu bu diyosun. megerse anasini öldürmüşler buncagizimin. hakli yani felan filan.

Sırtım çimento dökülmüş gibi. Tutum tutum tutuldum. Kuveytli hemşerilerimi şiddetle kınıyorum ve OHA diyorum kendilerine! Manyak mısınız allasen? Hava 48 derece, iç mekanlar 15 derece. AVMlere de böyle açık kapalı teraslar yollar geçişler yapmışsınız ki saunadan böle deepfreeze girer gibi titreyelim. Manyak olduk sayenizde. 48 derece sıcakta Kuveytte gittim kazak satın aldım ya tarihe geçtim, Koray da beni tebrik etti. Hep masraf hep masrafsam sebebi var. Burnum akıyo, boğazım şişti, sırtım tutuk. Bunun bi ortası yok mu?


Valla bundan kafami bozan olursa Highness the deputy Amir and Crown Prince Sheikh Nawaf Al Ahmad Al Jaber Al Sabaha sikayet edicemm. Imza Bin Highness Sezi Al Selcuk al Kalkavani Sultani Al Caribou Amanin Boooooo:)

2 yorum:

A-H dedi ki...

gezi yazilarinin her turlusune bayiliyorum ama bu baska bir guzel olmus, cok eglendim okurken :)

meltem dedi ki...

bu yaz doha'da benzeri bir deneyim yaşadım bir hafta boyunca. fırın sıcağı, kutup soğuğu. hele gece klimayla uyumak zorunluluğu yok mu. işte o en fenası. sabahın köründe bile sıcacık olan bir yere ne kadar tahammül edilebilir ki?