5 Tem 2010


Şimdilik sadece 6 dakikalık 2 deneme dalışı yapmış olsam da doğuştan denizkızı olduğum için kendimi kırk yıllık scubakız ilan ediyorum. Denizin altını öyle seviyorum ki sanki ait olduğum yer denizmiş ama beni karada yaşamaya mahkum etmişler gibi tuhaf bir duygu. Denize daha çok daha çok yaklaşmak için ekipmanlar gerekebiliyor ( oysa ben suyun altında tepe taklak ciğer gücüyle de çok mutluydum ). Dalgıç olduğumda ( çok eminim kendimden çok:) görmek istediğim yerleri araştırdığım sırada ''blue hole'' adı verilen harikulade şeylerle karşılaştım. Yeraltı mağaralarını bilirdim de bu mavi kuyular beni benden aldı. Dikey mağaralar demek daha doğru galiba. Dünyadaki en büyük ''Great Blu Hole'' Belize'de. 125 metre derinlik ve 300 metre genişliğinde. Uzaktan görünüşü aşağıdaki gibi;


biraz daha yaklaşınca...

Tam bunları incelerken ( işte dünya böyle tuhaf bir yer ) Ozan Hocam'ın paylaştığı bir videoya denk geldim. http://video.yahoo.com/network/100000088?v=7627070 Dünyanın en derin mavi deliğine dalan Guillaume Nery isimli dalgıcın bu kurgu filmi ( mutlaka izleyin ) beni benden almış olup hemen dikkatimi Belize'den, Video'da görünen Dean's Blue Hole'e yönelttim. Buranın çapı Belize'dekine göre daha dar ancak derinliği 202 metre. Böyle bakınca ne kadar masum görünüyor:)

Gelin gelin biraz yüzelim...

6 yorum:

y. dedi ki...

sezi, iyi misin?

sufi dedi ki...

Deniz dibinin fotoğrafına bile bakmak rahatlatabiliyor insanı.

Sezi dedi ki...

iyiyim:) bu mavi deliklere kafayı taktım da:) yazı şimdi tamamlandı okuyun yorum yapın lütfen. karar verdim dalgıç olup gidip burada dalacağım:)

sufi dedi ki...

Dalmayı öğrendikten sonra yüzmek çok banal gelmeye başladı bana.Keşke derin maviliklere girmeseydim de denizi görür görmez kendimi sulara atıp şapada şupada yüzmeye devam etseydim diyesim geldi.Ben 15-20 metre derinlikte bile o sarhoşluğa kapılıp daha derine daha derine gitmelere kalkıyorum çünkü.Sevgilerimle.

y. dedi ki...

gidelim diyorum, ben de bi aralar çok bakmıştım, ahalinin geri kalanı da delirmişim gibi bakmıştı. discovery de bununla ilgili bir belgesel vardı, insan gözlerini açıp üç beeş kez seytretmek istiyor doyamıyordu. hani yoldaş lazımsa ben heryere gelirim.

Sezi dedi ki...

gidelim valla ama benım önce tüplü balık kız belgesi almam lazımmm:)

ayrıca deniz heryerde güzel içinde,yanında,üstünde,altında ama ben desuyun altını üstüne tercih ederimm