26 May 2010

Efem U.S Virginia denizaltısının yapımın anlatan belgeseli izlemiş bulunuyorum.
Daha televizyonun nasıl çalıştığına, fax cihazına, uçağın nasıl uçtuğuna bile akıl erdiremeyen teknoloji fukarası beynime buradan sesleniyorum:
Senin neyine yahu! Böyle kalakalırsın işte!
Düşün dur şimdi ne oluyor nasıl oluyor da oluyor diye.
Yok denizin 2400 metre altında gidiyormuş, yok yakıtsız çalışıyormuş işte nükleer bıdı bıdı reaktörü deniz suyunu buhara dönüştürüyormuş, 30 sene su altında kalabilir, 3 ay hiç kıpırdamadan yatıp saklanabilirmiş, yok yattığı yerden füzeler pırtlatırmış, yok az ses çıkarsın diye dışına kauçuk malzeme kaplanmış ve ayrıca göyya radarlarda bilem tespit edilemiyormuş.
Hadi leynnn ordan! Öyle şey olmaz!
Buldunuz beni böyle saftirik , atın bol keseden. Mühendislikten anlamıyorum diye sallamasyon yapan National geographic kanalını buradan kınıyorum.
Ayrıca bilime hep kuşku ile yaklaşmışımdır,
netekim mantıklı hiçbir soruma elle tutulur bir yanıt alamadım:
hodri meydan!
Uçak nasıl uçuyor?
( rica ederim bir uçak mühendisi çıkıp ''işte aman efem havayı yok şöle ittiriyoruz bıdı bıdı'' gibi akla mantığa uymayan açıklamalar yapmasın, ayol kaç tonluk uçak öle ısınan havayla market arabası itekler gibi uçar mı? )
Gemiler neden batmıyor
Suyun kaldırma kuvveti mi? Hadi canım!
Cep telefonu
Şimdi efem cep telefonunla yan odada duran birini arıyosun mesela senin sesin görünmeyen frekans mıdır nedir ona binerek zuzaya doğru çıkıyormuş, sonra yukarından yani uydudan yan odadadaki arkadasının cep telefonuna vahiy şeklinde iniyormuş. pek mantıklı ve bilimsel bulmadım bu biraz kıvırtma gibi geldi bana. Safi laf şu bilim adamları derim ben, kanmayınız.

1 yorum:

pazzoson dedi ki...

Hepsi aynı mantığa dayanır....Yumuşak,sıvı yada daha akışkan sandığımız su,hava yada buhar aslında göründüğünden daha katı olabilir!Onların ''HAL''leriyle müstesna yapılarına göre değişik şekillerdeki cisimler ya kendileri ona uyarlar,yada onları kendilerine uydururlar...Teknoloji ve doğa anlaşılmaz değil,sen bide insana bak,anlaşılmaz neler göreceksin.Dünya gerçekten garip olabiliyor bazan :=))))