12 Mar 2010

'' Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıl kadar yaşayan kartallar vardır.
Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yasındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40'a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve gögsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlasır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayisiyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

- Ya ölümü seçecektir,
- Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasina gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalir. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya baslar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlasmıs tüylerini yolmaya baslar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yasam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Kendi yasamımızda da bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kaldığımız olur. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız. Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından tam olarak yararlanabiliriz.''

6 yorum:

pazzoson dedi ki...

İlla kartalmı olmalıyız???Seçenekler nedir??

Sezi dedi ki...

kendi yeniden doğuşumuzu sağlasak yeter:)

pazzoson dedi ki...

Ressurrection of II. Hz. Mondofon....?? ;=)

HÜSEYİN USTA dedi ki...

KARTAL BÜNYESİNİ YENİLER BEYNİNİ DEĞİL AMA BUNA İNANİYOR VE UMUTLARIN VARSA ZATEN ŞANSLI BİRİSİN.HATTA İNANAN İNSANLAR SENDEN DAHA UMUTLU ONLAR SONSUZ BİR HAYATA İNANIYOR SENİN YENİDEN DOĞUŞUN ONLARIN YANINDA ÇEREZ.İNSAN BİR KERE DOĞAR VE BİR BEYİN PENCERESİ VARDIR YENİDEN DOĞDUĞUNU ZANNETSEN BİLE PENCERE AYNI PENCEREDİR.

Sezi dedi ki...

doğru:) ama benim bu yazıdan anladığım hayatı uzatmak değil. İnsan bir eşya giib durduğu yerde durmalı, dönüşmeli, öğrenmeli, yüzleşmeli, uçmalı , düşmeli ve ilerlemeli. bunun için de bazen kendini ruhsal olarak yıkman ve yeniden yap man gerekebilir. 70 sene yetmiş senedir. önemli olan yıkılma anlarında akıntıya uycak yerde gücü eline alıp bazen kendini yeniden kurabilmen

Sezi dedi ki...

kelime hatası: durduğu yerde durmamalı olacaktı