26 Mar 2010

Gördüğüm en muhteşem şeylerden biri
Gunther von Hagens'in
KÖRPERWELTEN (Body Worlds) sergisidir.

Ülkemize gelmesi şimdilik bir hayal.

Gönüllüler öldükten sonra kullanılmak üzere bedenlerini bu projeye bağışlamış. Kadavra sergisi deyip geçmek haksızlık. İnsan bedenini bu kadar muhteşem, mucizevi şekilde öğreten ve sergiden çıkarken insanın elini , kolunu, kafatasını daha bir sevmesini sağlayan '' ben neymişim ulan! '' hissi yaratan ve bence yaşamı kutsayan bir şölen. Anatomi seviyorsanız , yeni deneyimlere açıksanız mutlaka görün. Dünyanın pek çok ülkesinde yasak olan bu sergi bazı Avrupa ülkelerinde turnede. Fikren ve şeklen afaroza namzet ancak bana sorarsanız ilahi güçlere ( '' Allah '' , ''Tanrı'' , ''Büyük Mimar '' , ''Evren'' siz nasıl çağırmak isterseniz:) büyük bir müteşekkirlik, değer bilme, anlama ve hayranlık hissettiriyor.

Sergi Plastination ismi verilen özel bir mumyalama yöntemiyle beden sıvıları alırak korunan vücut parçalarından oluşuyor. iskelet sistemi, sinir sistemi, kaslar, damarlar içimizde olan biten her şey! Hayatın başladığı andan itibaren , ölüme kadar tüm hayatımız film şeridi gibi gibi gözümüzün önünden geçiyor etten kemikten:)

Örneğin karnında bebeği ile ölen 9 aylık hamile bir kadının rahmi açılarak (bebek görünecek şekilde) sergilendiği bölüm inanılmaz!

Dondurulmuş insan vucutlarının özel bir yöntemle dilimlere ayrıldığı body slices muhteşem!, satranç oynayan insanlar, basketbolcu, trapezci, yoga yapan kadın, muscle man, skeleton family çok etkileyici. Yüzyıl yaşayan insanlara ayrılan bölüm ise hayatın ve sağlıklı yaşlanmanın ipuçlarını içeriyor '' eat the rainbow'' , ''play like kids'' gibi yaşlanmayı mutlu ve sağlıklı yapan öğelere yer verilmiş. atıyla birlikte sergilenen binici ise ihtişamlı! ( evet at da gerçek ) diğer favorim ise beyin damar sistemimizin tekrar canlandırıldığı bölüm. Sadece damarlardan oluşan bir büst diyelim:)

Yazının aralarına serpiştirdiğim kareler sergiden.

Böyle bakınca irrite edici olduğunu kabul ediyorum

ancak serginin kendisini gezince çok başka hissediyorsunuz. Simsiyah kumaş kaplı , yüksek tavanlı salonlar ve koridorlar zifiri karanlıksadece ''heykellerin'' üzeri özel spotlarla aydınlatılmış. Orada hissettiğiniz şey '' VAY BE'' oluyor.

1 yorum:

sufi dedi ki...

Gerçekten çok etkileyici.Ama bizim ülkemiz böyle bir sergiye ne hikmetse kapalıdır zannımca.