23 Ara 2009

''ilahi adalet hata yapanın başına bir bela gelmesi değildir; ilahi adalet hata yapanın hatasını anlamasıdır''

4 yorum:

pazzoson dedi ki...

Diyelimki çıldırdınız ve yan evdeki komşunuzun evini yakıp çocuklarını kestiniz,tutuklamaya gelen polislere ateş açıp püskürtmeye çalışırken kazara kendi çocuğunuzu vurup öldürdünüz..Bumudur ilahi adalet yoksa çılgınlığınız geçince ne yaptığınızı anlamanızmı???

UzakKomsu dedi ki...

İlahi bi adalet olduğu fikrini kim atmış ortaya, evrenin özünde adalet diye bi unsur ya da olgu yoktur, adalet insan ırkının toplumsallaşıp bi uygarlık oluşturabilmek için oluşturduğu şeydir. Bu tartışmanın dışında ise adalet; onu sağladığını iddia edenlerin, silahları ellerinde tuttukları sürece hükümlerini sürdürmeleridir. Sezar ın ya da Ömer in ya da Süleyman ın adaleti gibi. Ne kadar az gaddarsalar sağladıkları adalet onca az acıya sebep olmuştur, bunun da ölçüsü daima hükümleri altındaki insanların ihtiyaçlarını karşılama şanslarına bakılarak ölçülür.Yani tamamen ekonomik.

pazzoson dedi ki...

Bazı şeyler fikir olarak ortaya atılmadan,süreç içinde istatistiksel verilerden yola çıkılıp niyete göre(!) yorumlanmışlar..Gelişen olaylar karşısındaki aciz insanoğlunun ezikliğini örtbas etme çabasından başka bişey değildir..İlahi adalet kavramıyla hukuki adaletide birbirine karıştırma yeteneğinizi de ayakta alkışlıyorum!!

uzakkomsu dedi ki...

Karıştıracak bişey yok, çünkü zaten ilahi adalet yok, çünkü tanrı yok, bu bir.
Ne varsa dünya da insanın aklından emeğinden var, dolyaısıyla ilahi adalet fikrinin kökeniyle, hukuki olanın kökeni aynıdır.
Tanrının varlığına inanıyorsanız zaten tartışmamız anlamsız olur.

Ayrıca yazdıklarımda şöyle bi cümle var arada, "Bu tartışmanın dışında ise adalet.." yani bu eleştrinin geleceğini tahmin ederek ayrı yarı tartışmışım zaten bu iki.

İlahi adalet, bu dünyanın kirli ve yüzünde, dünyanın efendilerinin hükmü altında ezilenlerin afyonudur. Her işte bir şer ya da hayır aramak insanın içine su serper. Oysa o gördüğünüz hayır sizin görmek istediğinizdir. Tıpkı şu, pozitif düşünme zırvalığı gibi. Olan olur, termodinamik yasa no:2. Herşey geri dönüşümsüz olarak olur (irreversible). Olanda bitende mana aramak, insanın varolmanın ağırlığına dayanabilmek için gönlünde yetiştirdiği güllere benzer, buna da şiir denir. Genede hayat güzeldir.
saygılarımla