25 Eki 2009

Hayatta kalmam için yazmam gerekiyor. Anlamsızlığa ve bu bir takım "şey"lerle dolu dünyaya beni görünmez iplerle bağlayan bu kelimeler. Bir anlamım olduğunu düşünmüyorum. Siz inanıyor musunuz buna? Adınıza mesela. Varlığınız ne ise yarıyor olabilir? İzlediğim filmlerden, çocukluk şarkılarımdan, korkup saklandıklarımdan, sözcüklerden, yeşil mi ela mi belli değil gözlerimden ibaret bir "şey"im. Şimdi ölecek olsam. Tam şu anda. Bir el sarılıverse boğazıma "dur ne yapıyorsun" demeyeceğim.

4 yorum:

uzakkomsu dedi ki...

En yakın yıldıza aşılmaz mesafede olduğunu, evrenin kaynayan bir çorba olduğunu gören göze anlamsızdır bu alem. Kendinden menkul evrenin sonsuz olasılığından birer damlayız herbirimiz, tıpkı şurdaki ağaç ya da şu bulut gibi yahut o beyaz leke gökyüzünde beliren her gece. "Amacı" olmayan olaylar dizgesi, sadece var olduğu için burda. Bunları düşündükçe insan evvelden sandiği erdemlerin boşluğunu görüp daha ulu ve yüce şeylerin peşine düşmek ister. Oysa her küçük şeyde, her büyük şeyde, zaten daha büyük olanın izi vardır. Sadece fark edecek kadar uzun yaşayamıyoruz. Beri yandan bunu görmenin verdiği özgürlük; hiç bir şey yapmakla yükümlü değilsin, ne istiyorsan onu yap. Elbet senden geriye kalan insanoğlunun sınırlarıyla mahkumsun.
http://www.uzakkomsu.blogspot.com/

uzakkomsu dedi ki...

O son cümlede, elbet ve sadece demek daha doğru belki.

meltem dedi ki...

iyi ki sanat diye bişey var. iyi ki güzellik var. iyi ki hala hayaller kurup, dilediğimiz dansları edip, alkışları üzerimizde toplayıp, o efsunlu, etrafından ışıklar saçan, kar yağarken akşam kızıllığında tipini tam tarif edemediği ruhunun aynasıyla birlikte şarkılar söyleyip mutlu olabiliyoruz. tabii tüm bunlar hayalde, rüyada, sanatta. iyi ki hayal kurabiliyoruz. iyi ki hala güzelliğe inanıyoruz. biz gidicez güzel şeyler kalacak. dünyayı kurtaracak iki şey var; biri bilim biri sanat. bilimden pek anlamasak da sanatı sezinleyebiliyoruz. buna da şükrediyoruz. üretemesek de şükür !:)
zira, yoksa, ben başka dayanamam bu dünyaya.p.s yazmak ilaçtır. kendine dürüst ol yeter. evet acıtır azcık :)

Sezi dedi ki...

iyi ki varsınız. iyi ki yazdınız.