9 Eyl 2009

insan kötüdür...

İnsan kötüdür...

Sözleri istediğiniz kadar süsleyebilirsiniz , öyle değildir diyebilirsiniz, aksini ispatlamaya çalışabilirsiniz mesela: bir adam elinde çiçek karısına gidiyordur, bir dost omzunu yaslamıştır diğerine, hava güneşlidir, bu dünyada sadece iyilik yapmak için kurulmuş binlerce vakıf vardır, Angelina Jolie ve Brad Pitt hızla evlat edinmektedir, kiliseler ve camiler dua eden insan kaynamaktadır,insanlar iyidir evet iyidir. Şartlar insana kötü şeyler yaptırır aslında. İnsan özünde iyidir!

Kocaman Hayır!

İnsan kötüdür. Dünyada bütün sapıklıklar, yalanlar, adilikler, savaşlar, cinayetler, becillikler insanın eseridir.

Tanıdığınız herkes (evet anneniz, çocuğunuz ve can dostunuz dahil) hepsi özünde katildir, hırsızdır, fahişedir. Sadece henüz bunu bilmiyordur. Şartlar onlara iyi şeyler yaptırır sadece. Bazen.

Meyvenin çekirdeğini taşıması gibi içimizde taşırız kötülüğü.
Gerekmezse ne ala!

Herkes görünürde iyidir. Ancak istedikleri ellerinden alındığında, cinsel arzuları kabardığında, ego bunalımlarına girdiklerinde derhal çıkar karanlık tarafları. Şartlar sizi prenses veya seri katile dönüştürebilir. Veya daha sıradan bir örnek verelim şartlar sizi saygın bir işadamı veya yalancı bir orospu yapabilir. Şaşırmayınız.

İnsan ve bu insanların oluşturduğu medeniyet KÖTÜDÜR. İnsanlar gruplaştıklarında çok ender iyi şeyler yaparlar. Siz kimseye işkence yapamayacağınızı iddia edebilirsiniz, evet birinin derisini yüzemezsiniz belki ama kentin fakir ve unutulmuş bir semtinde kocası tarafından her gün dövülen ve evden kaçması durumunda ailesinin kapısını bile çalamayacak kadar yalnız bir kadın olsaydınız bir bardak kırdı diye oğlunuzu öldüresiye dövebilirdiniz. (şiddet el değiştiriyor bir şekilde)

İnsan kötüdür. Melek kanatları takıp Afrikadaki çocuklara yemek götürmeniz vs sizi iyi biri yapmaz. Çünkü o götürdüğünüz yemek zaten onundur. Sadece sizin şartlarınız bu şaşalı hayatı yaşayıp, günün birinde vicdanınız dile gelip diğer insanlarla da paylaşayım demeye uygundur. Sadece göreceli olarak bunu yapmayan insanlardan iyi sayılabilirsiniz.

O kadar. Fazla büyütmeyin kendinizi.

Sahi farkında mısınız dünyada neler olduğunun?

Çocuk pornosu diye bir şey var : Milyonlarca adam ucaklara doluşup 12-13 yaşındaki kız çocuklarıyla yatmaya gidiyor bazı ülkelere, bazı ülkelerde milyonlarca melek gibi güzel kadın kendini satıyor 50 Amerikan dolarına çünkü milyonlarca adam bunu satın alıyor, dünya soy kırım dolu, cinayet dolu, ihanet dolu. Açlıktan insanlar ölüyor, soğuktan ölüyor, yalnızlıktan ölüyor.

biz ise şanslı olduğumuz için şükredip lüks evlerimize kapanıp ah vah diyerek izliyoruz kopan kıyameti. Bugün istanbulda yağmurdan 35 kişi öldü mesela. Üzüldük evet üzüldük de içimizde bir yer de seviniyor. Orada boğulan biz değildik iyi ki.

Gene ölüm ve iyi ki başkaları için!

iyi insanlar da var diyorsunuz. belki. Büyük resmi soruyorum. Neresi iyi?
Neremiz iyi? Birilerini öldürmüyor, dükkanları yağmalamıyor olmamız, Ramazanda 300 lira fitre zekat veriyor olmamız, şirketimizi soymamamız bizi iyi biri yapıyor mu gerçekten.

Boşversenize...

7 yorum:

meltem dedi ki...

Doğru, çok doğru. bi referans noktası belirlemek gerek, o da bu.

Sezi dedi ki...

evet okuyan çok kişi benden bu kadar karamsar bir yazı beklemediğini söyledi. değil oysa. gerçek bu.

LaLe dedi ki...

sezi,soylediklerin cok dogru, insanlar farklı koşullarda bambaşka olurlar, bu insanın doğasında var, diğer tüm canlılar gibi, hatta cok daha beter birşekilde çünkü "akıllı" canlılar oldugumuz icin yıkım gucumuz daha cok. aklıma "körlük" filmi geldi, bu yazındaki gerçekleri aynen orada bulabilirsin...
http://www.imdb.com/title/tt0861689/

filiz dedi ki...

insanlık tarihi boyunca sayısız savaşlar yapmıştır.Çünkü doğası bunu gerektirmektedir.benim yaşamam için senin ölmen lazım.Bugün İsral başbakanı bütün müslümanlar için kötü birisidir.Ama halkı için mükemmel biri sayılabilir.Evet kötüyüz çünkü doğayı katlediyoruz, evet kötüyüz çünkü ortadoğuda izlediğimiz katliamları TV den izleyip sadece iyiki biz değiliz diyoruz.

filiz çalışkan dedi ki...

insanlık tarihi boyunca sayısız savaşlara imza atmıştır.Çünkü her milletin belirlediği bir hedefi vardır.Bunu gerçekleştirmek için de
öldürür...acımaz evet katleder...bugün israil başbakanı bütün müslümanlar tarafından nefret edilen bir imaj halini alırken kendi milleti için mükemmel biri sayılabilir...evet kötüyüz çünkü doğayı katlediyoruz, evet kotüyüz çünkü Ortadoğuda TV izlediğimiz KATLİAMLARI SADECE İYİKİ BİZ DEĞİLİZ DİYEREK GEÇİYORZ...

Adsız dedi ki...

doğru olan çok yön var insan ikisinide barındırır içinde işin özü bu ancak biri daha baskındır iyilik yada kötülük.DARKBLOOD

Sezi dedi ki...

meyil kötülüğe kayıyor ama olaganustu sekılde sartlar iyiyse biz de iyi kalıyoruz ama en ufak konfor azalamsında veya cıkar catısmasında ozumuze yanı kotuye donuyoruz