12 Eyl 2009

...sonrasında idam kararı yüzüne karşı okundu. bir gömlek giydirildi. elleri arkadan kelepçelenmek istendi.
Erdal buna itiraz etti.
"ben kendi sandalyemi kendim deviririm, sizin pis ellerinizin üzerime değmesini istemiyorum." dedi. fakat doktorun, "can çekişirken fevri hareketleri olabilir" şeklindeki müdahalesiyle elleri kelepçelendi.
Bizimle öpüştü,
"hadi eyvallah" dedi.
son kez öpüştüğümüzde sakalları bile çıkmamıştı daha. sarı sarı tüyler vardı yüzünde.
Yürüdü, sehpanın önüne kadar geldi. Erdal'ı körkütük sarhoş bir cellat bekliyordu.
iki tane yüzbaşı vardı orada. hem ağlıyor hem de küfrediyorlardı. "bunun hesabını nasıl vereceksiniz" diyorlardı. Erdal sehpaya çıktı. son sözlerini söyledi. sehpayı tekmeledi. geçti, gitti...

3 yorum:

uzakkomsu dedi ki...

bunu ilk okuyup öğrendiğimde anlamamıştım olan biteni, sonra düşününce çok iç burkucu bi hal almıştı. 18 ya da 28 ya da 60 yaşında ne olursa olsun, idam zalimliktir

Sezi dedi ki...

benim kafam çok karısık o konuda:)
asla dısarı çıkamayacaklarını bilsem belki fikrim değişir. ama 6 yasında bir çocuga tecavüz eden bir adamın 4 sene sonra dısarı çıkmasındansa ölmesinden yanayım. ölüm cezası da değil aslında istediğim hayatının sonuna kadar hapis yatması yeterli ama ne yazık ki salıveriliyorlar. ve daha da yazık ki düşünmekten suclu bulunanların içeride kaldıgı süre tecavüz ve şiddet suclularından faza olabiliyor. mesela nefes filmi hakkında, orada olanlar , ülkemizin doğusu hakkında, tenekeden barakaların karakol diye yutturulması hakkında, olmayan bir savası silah satacam diye yaratanların, boşu boşuna ölenlerin hakkında fikirlerimi söylesem kesin 16 sene içeri tıkılacagım.

uzakkomsu dedi ki...

Bahsettiğin konu da insanın kafası takılıp kalmıyor değil. Ama gene de sırf birinin idam edildiğini yani öyle aniden ölmeyeceğini, şu gün şu saatte öldürüleceğini bilmesi halini düşününce canilik geliyor bana. E öte yandan hala hayvan-insan olan bu canlı türü de bunu hakediyor denebilir tabi. Ne biliyim karışık ama yasalar ve ceza yerine eğitilmiş ve özgür kılınmış insanlar olsak böyle olamzdı diyorum gene.